Яванський мох (Vesicularia dubayana) в природі поширений в Азії, а також його можна виявити в Малайзії, Яві та Індії.
Завдяки своїй витривалості, гарному зовнішньому вигляду і тому, що його чагарники служать чудовим притулком для мальків різних видів риб, яванський мох і набув своєї божевільної популярності в акваріумістиці.
Його зовсім не потрібно садити в грунт, достатньо примотати до корчі, каменю або будь-якого іншого предмета в акваріумі, а можна залишити і зовсім плавати в товщі води.
Яванський мох належить до сімейства Hypnaceae.
Гілочка яванського моху складається з малесеньких зелених листочків, близько 4 мм кожен, які ростуть попарно з кожного боку стеблинки.
Вирощувати цей вид моху можна практично у будь-яких параметрах води. Дуже важливо утримувати воду в акваріумі з яванським мохом у чистоті, тому що всі зайві та непотрібні частинки осідатимуть прямо на ньому і псуватимуть зовнішній вигляд вашого «дітища», а також негативно впливатимуть на стан рослини.
Коли ви вперше садите яванський мох у себе в акваріумі, перш за все ви повинні розташувати маленькі шматочки моху на тих місцях, на яких ви хотіли б бачити його пишним і красивим.
Прикріпити мох до нового його «місця проживання» можна за допомогою звичайної волосіні або щільної нитки. Є ще чудовий спосіб збільшити мох до корчів або каменю. У процесі зростання гілочки цього моху відрощують маленькі коричневі коріння, за допомогою яких мох приростає до поверхні, на якій він розташований. Після цього нитка чи волосінь вже не потрібні і їх можна сміливо зрізати.
Яванський мох при достатньому освітленні росте досить швидко і забезпечує масу укриттів для креветок або мальків.
Ви можете підрізати яванський мох у процесі його зростання і розсаджувати його таким чином по багатьох куточках вашого акваріума. Дуже часто, при стрижці моху дрібні його гілочки залишаються непоміченими та не прибраними з акваріума. Що дивно, навіть із самого маленького такого шматочка через певний час може розростись дуже симпатичний кущик яванця.
Яванець може рости у різних параметрах води, головне, щоб вона була чистою. Але все ж таки, яванський мох воліє рівень рН 5.8-8.0 і температуру води 18-30 С. Слідкуйте, щоб на моху не починали рости водорості, вони можуть його запросто забити і вбити.
Щодо світла, то яванський мох любить низький або середній рівень освітлення.
Одним із основних засобів застосування яванця, які знаходять йому акваріумісти, є створення затишних місць для мальків.
Крім цього Яванець – чудовий субстрат для нересту багатьох риб. Перевага його в тому, що ікру, що падає між його гілочками, рибі важче знайти і з'їсти, ніж ту, що впала на голе дно, відповідно, у мальків з'являється шанс вилупитися з ікри і розвиватися в безпеці.
Ще один плюс яванського моху те, що в ньому може жити достатня кількість інфузорії туфельки, яка, до речі, є чудовим кормом для мальків у перші кілька днів їхнього життя.
Дуже часто розвідники використовують яванський мох в акваріумі для нересту барбусів, кілі та райдужниць.
|